Manufacturer No:LT3755EMSE-2#TRPBF
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers 40VIN 75VOUT LED Cntrs
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | LT3755 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | MSOP-16 |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 10 A |
| Input Voltage Min: | 4.5 V |
| Input Voltage Max: | 40 V |
| Topology: | Boost Buck Buck-Boost Flyback SEPIC |
| Operating Frequency: | 100 kHz to 1 MHz |
| Output Voltage: | Adjustable |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Features: | PWM Dimming Open LED Protection |
| Brand: | Analog Devices |
| Input Voltage: | 4.5 V to 40 V |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 1.7 mA |
| Unit Weight: | 0.006973 oz |
HOTAL5871QT16E-13
Brand:Diodes Incorporated

TLC69650QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments

BU97960MUV-E2
Brand:ROHM Semiconductor

LM3402MR/NOPB
Brand:Texas Instruments

BD81A24MUF-ME2
Brand:ROHM Semiconductor
TPS92622QDRRRQ1
Brand:Texas Instruments

LM3429MH/NOPB
Brand:Texas Instruments

MP2489DN-LF-Z
Brand:Monolithic Power Systems (MPS)

BU91796BMUF-ME2
Brand:ROHM Semiconductor

MAX20052CATC/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






