Manufacturer No:MAX6958AAEE+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Display Drivers
Description:LED Display Drivers 2-Wire Interfaced 3V to 5.5V 4-Digit 9-Segment LED Display Drivers with Keyscan
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Display Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX6958 |
| Number of Digits: | 4 |
| Number of Segments: | 36 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QSOP-16 |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Supply Current - Max: | 6.7 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Height: | 1.55 mm |
| High Level Output Current: | 30 mA |
| Length: | 4.98 mm |
| Low Level Output Current: | 275 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 667 mW |
| Product: | LED Display Drivers |
| Product Type: | LED Display Drivers |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Width: | 3.99 mm |
| Part # Aliases: | MAX6958 |
| Unit Weight: | 0.010159 oz |
HOT
L99LDLH32TR
Brand:STMicroelectronics
AP8802HSP-13
Brand:Diodes Incorporated

BU91796FS-ME2
Brand:ROHM Semiconductor

LT3755JMSE-2#PBF
Brand:Analog Devices

LT3956EUHE#PBF
Brand:Analog Devices

MIC2289-34YML-TR
Brand:Microchip Technology

LT8355IUFDM-1#WPBF
Brand:Analog Devices

LTC3212EDDB#TRMPBF
Brand:Analog Devices

AL1666S-13
Brand:Diodes Incorporated

MP2489DN-LF-Z
Brand:Monolithic Power Systems (MPS)
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






