Manufacturer No:MAX20052ATC+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers Automotive LED - 2A Synchronous Buck LED Driver with Integrated MOSFETs
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX20050x |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TDFN-CU-12 |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 2 A |
| Input Voltage Min: | 4.5 V |
| Input Voltage Max: | 65 V |
| Topology: | Buck |
| Operating Frequency: | 2.1 MHz |
| Output Voltage: | 4.875 V to 5.125 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Features: | PWM Dimming Open LED Protection |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Dimming: | With Dimming |
| Input Voltage: | 4.5 V to 65 V |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Pd - Power Dissipation: | 1.9512 W |
| Product: | LED Drivers |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 20 mA |
| Type: | Synchronous Buck LED Driver |
HOT
ZXLD1366ET5TA
Brand:Diodes Incorporated

CAT4104VP2-GT3
Brand:onsemi

TLC6984ZXLR
Brand:Texas Instruments

TPS92511DDA
Brand:Texas Instruments

LM3414MR/NOPB
Brand:Texas Instruments

BD81A24MUF-ME2
Brand:ROHM Semiconductor
LP5864RSMR
Brand:Texas Instruments

PCA9955BTWJ
Brand:NXP Semiconductors

L99LDLH32TR
Brand:STMicroelectronics

AL1666S-13
Brand:Diodes Incorporated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






