Manufacturer No:MAX6955AAX+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Display Drivers
Description:LED Display Drivers 2-Wire Interfaced 2.7V to 5.5V LED Display Driver with I/O Expander and Key Scan
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Display Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX6955 |
| Number of Digits: | 16 |
| Number of Segments: | 128 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SSOP-36 |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Current - Max: | 30 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Height: | 2.35 mm |
| High Level Output Current: | 55 mA |
| Length: | 15.55 mm |
| Low Level Output Current: | 935 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 941 mW |
| Product: | LED Display Drivers |
| Product Type: | LED Display Drivers |
| other: | 30 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Width: | 7.6 mm |
| Part # Aliases: | MAX6955 |
| Unit Weight: | 0.025517 oz |
HOT
HV9861ALG-G
Brand:Microchip Technology

TPS92391RHBR
Brand:Texas Instruments

BCR420UW6-7
Brand:Diodes Incorporated

TLC69600QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments

AL5810QFJ3-7
Brand:Diodes Incorporated

TPS92663QPWPRQ1
Brand:Texas Instruments

MAX20052CATC/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MAX25169ATM/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MIC2289-34YML-TR
Brand:Microchip Technology

MP2489DN-LF-Z
Brand:Monolithic Power Systems (MPS)
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






