Manufacturer No:MAX6951EEE+
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Display Drivers
Description:LED Display Drivers Serially Interfaced +2.7V to +5.5V 5- and 8-Digit LED Display Drivers
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Display Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | MAX6951 |
| Number of Digits: | 8 |
| Number of Segments: | 64 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QSOP-16 |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Current - Max: | 15 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Height: | 1.55 mm |
| High Level Output Current: | - 50 mA |
| Length: | 4.98 mm |
| Low Level Output Current: | 400 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 667 mW |
| Product: | LED Display Drivers |
| Product Type: | LED Display Drivers |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Width: | 3.99 mm |
| Part # Aliases: | MAX6951 |
| Unit Weight: | 0.010159 oz |
HOT
TPS9900TPZPQ1
Brand:Texas Instruments

MAX25510ATGA/V+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

L99LDLH32TR
Brand:STMicroelectronics

PCA9955BTWJ
Brand:NXP Semiconductors

TLC6C5748QDCARQ1
Brand:Texas Instruments
TPS92622QDRRRQ1
Brand:Texas Instruments

TLC5927IDBQR
Brand:Texas Instruments

TPS92200D1RXLR
Brand:Texas Instruments

MAX25603AUI/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TLC69610QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






