Manufacturer No:BCR420UFD-7
Manufacturer:Diodes Incorporated
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers Transistor LED Driver
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | U-DFN2020-6 |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 350 mA |
| Input Voltage Min: | 40 V |
| Input Voltage Max: | 40 V |
| Topology: | Boost |
| Operating Frequency: | 25 kHz |
| Output Voltage: | 40 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Features: | Constant Current |
| Brand: | Diodes Incorporated |
| Input Voltage: | 40 V |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Output Type: | Constant Current |
| Pd - Power Dissipation: | 1.7 W |
| Product: | LED Drivers |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 10 mA |
| Type: | Linear LED Regulator |
| Width: | 2.075 mm |
| Unit Weight: | 0.002681 oz |
HOT
ICL7136CMH+TD
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

LT8355IUFDM-1#WPBF
Brand:Analog Devices

TLC69612QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments

PCA9955BTWJ
Brand:NXP Semiconductors

MAX20444CATG/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TLC69650QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments

ADP8866ACPZ-R7
Brand:Analog Devices

LTC3212EDDB#TRMPBF
Brand:Analog Devices

BD81A24MUF-ME2
Brand:ROHM Semiconductor

TLC69600QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






