Manufacturer No:ELI70-CR
Manufacturer:Future Designs Inc. (FDI)
Type:Display Modules
Description:Display Modules 7" WVGA TOUCH EASY LCD INTERFACE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Future Designs Inc. (FDI) |
| Product Category: | Display Modules |
| RoHS: | Details |
| Series: | ELI70 |
| Product: | TFT-LCD Displays |
| Type: | Resistive |
| Diagonal: | 7 in |
| Display Resolution - Pixels: | 800 x 480 |
| Interface Type: | USB |
| Backlight Type: | LED |
| Brand: | Future Designs Inc. (FDI) |
| Dimensions: | 6.7 in x 5.2 in x 0.55 in |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Operating Supply Voltage: | 12 V |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Display Modules |
| other: | 5 |
| Subcategory: | Displays |
| Tradename: | ELI |
| Unit Weight: | 12.698626 oz |
HOT
BD070LIC3_MIPI
Brand:Boundary Devices

IDK-2110N-K2SVA2E
Brand:Advantech
IDK-1107WP-50WVB1
Brand:Advantech

gen4-FT813-43CTP
Brand:4D Systems

gen4-FT812-50T
Brand:4D Systems

gen4-uLCD-50DCT-CLB
Brand:4D Systems

IDK-2110R-K2SVA2E
Brand:Advantech

LCD-15890
Brand:SparkFun

IDS-3215G-40XGA1E
Brand:Advantech

FPM-221W-P4AE
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






