Manufacturer No:gen4-uLCD-28PT
Manufacturer:4D Systems
Type:Display Modules
Description:Display Modules 2.8" 240x320 pixels Slim Display Module
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | 4D Systems |
| Product Category: | Display Modules |
| RoHS: | Details |
| Series: | Gen4-uLCD |
| Product: | TFT-LCD Displays |
| Type: | Resistive |
| Diagonal: | 2.8 in |
| Display Resolution - Pixels: | 240 x 320 |
| Interface Type: | 4-Wire I2C SPI |
| Backlight Type: | White LED |
| Brand: | 4D Systems |
| Dimensions: | 87.3 mm x 52.1 mm x 7.3 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Operating Supply Current: | 150 mA |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Display Modules |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Displays |
| Unit Weight: | 1.322774 oz |
HOT
gen4-FT812-70T
Brand:4D Systems

FPM-7181W-P3AE
Brand:Advantech

DFR0847
Brand:DFRobot

gen4-4DCAPE-70CT-CLB
Brand:4D Systems

pixxiLCD-39P4
Brand:4D Systems

uOLED-160-G2
Brand:4D Systems

IDS-3206G-80VGA1E
Brand:Advantech

MIKROE-4312
Brand:Mikroe

20-101-0497
Brand:DIGI

MIKROE-3857
Brand:Mikroe
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






