Manufacturer No:MCC95-14IO8B
Manufacturer:IXYS
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules 95 Amps 1400V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Thyristor Power Modules |
| Type: | Phase Leg |
| Technology: | Si |
| Vf - Forward Voltage: | 1.5 V |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.4 kV |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Package / Case: | TO-240 AA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | MCC95 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | IXYS |
| Configuration: | 1-Phase Controller - All SCRs |
| Gate Trigger Current - Igt: | 150 mA |
| Holding Current Ih Max: | 200 mA |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| other: | 36 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Typical Delay Time: | 2 us |
| Unit Weight: | 3 oz |
HOT
BSM120D12P2C005
Brand:ROHM Semiconductor

MSCSM70HM038CAG
Brand:Microchip Technology

FF08MR12W1MA1B11ABPSA1
Brand:Infineon Technologies

FF17MR12W1M1HB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

CAB016M12FM3T
Brand:Wolfspeed

CAB008A12GM3T
Brand:Wolfspeed

NXH020U90MNF2PTG
Brand:onsemi

N2015ML200
Brand:IXYS
MDD56-14N1B
Brand:IXYS
DDB6U50N22W1RPB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






