Manufacturer No:MCC162-18IO1
Manufacturer:IXYS
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules 162 Amps 1800V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Thyristor Power Modules |
| Type: | Phase Leg |
| Technology: | Si |
| Vf - Forward Voltage: | 1.03 V |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.8 kV |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Package / Case: | Y4-M6 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Series: | MCC162 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | IXYS |
| Gate Trigger Current - Igt: | 150 mA |
| Holding Current Ih Max: | 200 mA |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| other: | 6 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Unit Weight: | 5.291094 oz |
HOT
MSCSM120DHM31CTBL2NG
Brand:Microchip Technology

CAB450M12XM3
Brand:Wolfspeed

IXFN200N10P
Brand:IXYS

TT92N16KOF
Brand:Infineon Technologies

MSC017SMA120B4
Brand:Microchip Technology

MCD200-18IO1
Brand:IXYS
DDB6U104N16RRBPSA1
Brand:Infineon Technologies
DF14MR12W1M1HFB67BPSA1
Brand:Infineon Technologies

MSCSM120HM31CTBL2NG
Brand:Microchip Technology

BSM300D12P2E001
Brand:ROHM Semiconductor
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






