Manufacturer No:PK90FG160
Manufacturer:SanRex
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules Discrete Semiconductor Modules 1600V 90A
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | SanRex |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Thyristor Power Modules |
| Type: | Thyristor / Diode |
| Technology: | Si |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.6 kV |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | PK |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | SanRex |
| Gate Trigger Current - Igt: | 50 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 1 W |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Tradename: | SanRex |
| Unit Weight: | 6 oz |
HOT
FRS300BA50
Brand:SanRex

MCB40P1200LB-TUB
Brand:IXYS

VS-ENK025C65S
Brand:Vishay Semiconductors

MD1690A-DKM2MM
Brand:Littelfuse

VS-ENM040M60P
Brand:Vishay Semiconductors

IXTN660N04T4
Brand:IXYS

TD570N18KOFHPSA1
Brand:Infineon Technologies

MDD44-18N1B
Brand:IXYS
DDB6U134N16RRBPSA1
Brand:Infineon Technologies

DDB2U40N12W1RFB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






