Manufacturer No:ME2005602311011
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors ME2005602311011-Mini CoolEdge 0.6mm56S1*1 Orthogonal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 56 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Arrangement: | Signal |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tube |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 46 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | Press Fit |
| Voltage Rating: | 12 V |
| Unit Weight: | 0.589532 oz |
HOT
10053363-201LF
Brand:Amphenol FCI

ME1008410201041
Brand:Amphenol FCI

1534415-6
Brand:TE Connectivity
10146069112X0LF
Brand:Amphenol FCI
5-2364427-2
Brand:TE Connectivity

5650090-6
Brand:TE Connectivity

10053363-200LF
Brand:Amphenol FCI

PSASM3130131TR
Brand:Amphenol FCI

UCC8-010-1-H-S-1-A
Brand:Samtec

ME1016810110011
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






