Manufacturer No:ME3005602311011
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors Mini Cool Edge 0.6mm ress-fit Orthogonal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 224 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | Snap-In |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tube |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 460 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | Press Fit |
| Voltage Rating: | 12 V |
HOT
ERI8-019-S-D-RA
Brand:Samtec

ME3005630501211
Brand:Amphenol FCI

1534415-6
Brand:TE Connectivity

1-2199230-6
Brand:TE Connectivity
5-2364427-4
Brand:TE Connectivity

ME3005630501111
Brand:Amphenol FCI

G97V21332HR
Brand:Amphenol Commercial Products
G42V11342HR
Brand:Amphenol Commercial Products

10018783-10102TLF
Brand:Amphenol FCI

ME3008430501111
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






