Manufacturer No:MECT-110-01-S-D-RA1
Manufacturer:Samtec
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.80 mm SFP+ Edge Card Connector
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 20 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Mounting Peg |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | MECT |
| Brand: | Samtec |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Current Rating: | 2 A |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Tube |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 52 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Voltage Rating: | 265 V |
HOT
ERI8-019-S-D-RA
Brand:Samtec

2358256-5
Brand:TE Connectivity

MDTSCW001
Brand:Amphenol FCI

ME1016810110011
Brand:Amphenol FCI

10150775-113Y0LF
Brand:Amphenol FCI

60156-2
Brand:TE Connectivity / AMP

UEC5-019-2-H-D-RA-1
Brand:Samtec

ME1016833401B01
Brand:Amphenol FCI

10061913-102CLF
Brand:Amphenol FCI

MEC6-110-02-L-D-RA1-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






