Manufacturer No:ME1005610211081
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors Mini Cool Edge0.60mm ConnEDSFF 56pins
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 56 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 300 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Voltage Rating: | 12 V |
| Unit Weight: | 0.054675 oz |
HOT
50-22A-20
Brand:Cinch

ME1016843401G11
Brand:Amphenol FCI

5650090-6
Brand:TE Connectivity

5-2337939-4
Brand:TE Connectivity / Alcoswitch

10025026-10202TLF
Brand:Amphenol FCI

2345246-1
Brand:TE Connectivity

PCIE-064-02-F-D-RA
Brand:Samtec

ME3005630501111
Brand:Amphenol FCI

1534415-6
Brand:TE Connectivity

ME1016810110011
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






