Manufacturer No:171446-1109
Manufacturer:Molex
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors SpeedStack Vrt Plg 0.9mm Ht 60Ckt
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 0.9 mm |
| Current Rating: | 800 mA |
| Voltage Rating: | 5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | 171446 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Molex |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 3600 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | SpeedStack |
| Part # Aliases: | 1714461109 01714461109 |
| Unit Weight: | 0.011076 oz |
HOT
103P006BB100
Brand:Amphenol Aorora

BM57B0.6-10DP/2-0.3V(51)
Brand:Hirose Connector

LSS-150-01-H-DV-A
Brand:Samtec

FT5-30-03.0-L-DV-TH-P-TR
Brand:Samtec

10162581-3134125LF
Brand:Amphenol FCI
10160855-12GLF
Brand:Amphenol FCI

171090-8411
Brand:Molex

10162583-411111LF
Brand:Amphenol FCI

QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Brand:Samtec

ERF8-025-05.0-S-DV-L-K-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






