Manufacturer No:LSS-110-01-F-DV-A-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.635 mm Razor Beam High-Speed Hermaphroditic Terminal/Socket Strip
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Hermaphroditic Connectors |
| Number of Positions: | 20 Position |
| Pitch: | 0.635 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 6 mm 7 mm 9 mm |
| Current Rating: | 1.7 A |
| Voltage Rating: | 300 VAC |
| Maximum Data Rate: | 25 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | LSS |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Application: | Power Signal |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 25 Gbps |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 750 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | Razor Beam |
| Unit Weight: | 0.003527 oz |
HOT
10162582-1134125LF
Brand:Amphenol FCI

NVAM-DP-04-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

SEAM8-30-S02.0-L-06-3
Brand:Samtec

103P006BB100
Brand:Amphenol Aorora

NVAM-DP-03-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Brand:Samtec

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

10164228-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

SEAF8-40-05.0S08-3
Brand:Samtec

2842142-4
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






