Manufacturer No:ADM6-60-03.5-L-4-2-A-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.635 mm AcceleRate HD High-Density 4-Row Terminal
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 240 Position |
| Pitch: | 0.635 mm |
| Number of Rows: | 4 Row |
| Termination Style: | Solder Balls |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 7 mm |
| Current Rating: | 1.34 A |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Samtec |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
HOT
BM56G-10DS-0.35V(53)
Brand:Hirose Connector
10159583-C231000LF
Brand:Amphenol FCI

171446-1109
Brand:Molex

10160920-1241100LF
Brand:Amphenol FCI

203389-0323
Brand:Molex

B3291B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

ASP-222919-01
Brand:Samtec

171089-8411
Brand:Molex

5179031-2
Brand:TE Connectivity

10147075-2600RLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






