Manufacturer No:SEAF-20-05.0-S-08-2-A-K-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors .050" SEARAY High-Speed High-Density Open-Pin-Field Array Socket
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Number of Positions: | 160 Position |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Number of Rows: | 8 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 7 mm 8 mm 8.5 mm 11.5 mm 12 mm 14 mm 16 mm |
| Current Rating: | 2.7 A |
| Voltage Rating: | 240 VAC |
| Maximum Data Rate: | 56 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | SEAF |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Application: | Power Signal |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 56 Gbps |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | SEARAY |
| Unit Weight: | 0.034427 oz |
HOT
SEAM8-30-S02.0-S-04-3
Brand:Samtec

10147523-144-1HLF
Brand:Amphenol FCI

501920-3001
Brand:Molex

SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
Brand:Samtec

FT5-30-03.0-L-DV-TH-P-TR
Brand:Samtec

5179031-2
Brand:TE Connectivity

BM56G-10DS-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

5177986-8
Brand:TE Connectivity

10162583-411111LF
Brand:Amphenol FCI

10164227-0604A1RLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






