Manufacturer No:5179030-4
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 100P 7mm PLUG STAK HIGHT 7 11 15mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Plugs |
| Number of Positions: | 100 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 7 mm 11 mm and 15mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 1 mm Free Height |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.110408 oz |
HOT
DF12NC(3.0)-50DS-0.5V(51)
Brand:Hirose Connector

BM56G-10DS-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector
10159578-C231000LF
Brand:Amphenol FCI

10160920-1241100LF
Brand:Amphenol FCI

SEAF-20-05.0-S-08-2-A-K-TR
Brand:Samtec

ADM6-60-01.5-S-4-2-A-TR
Brand:Samtec

SEAM8-40-S05.0-S-10-3
Brand:Samtec

SEAF8-40-05.0-S-06-3
Brand:Samtec

203389-0323
Brand:Molex

B3221B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






