Manufacturer No:BM56G-10DP-0.35V(51)
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors Header 10pos. 0.35mm pitch 30V 0.6mm height
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 10 Position |
| Pitch: | 0.35 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 0.6 mm |
| Current Rating: | 1 A |
| Voltage Rating: | 30 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | BM56 |
| Brand: | Hirose Connector |
| Flammability Rating: | UL 9V V-0 |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.000187 oz |
HOT
10164227-1001A1RLF
Brand:Amphenol FCI

203389-0323
Brand:Molex

8-5353189-0
Brand:TE Connectivity

B3241B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

SEAM8-50-S02.0-S-04-3
Brand:Samtec

203390-0323
Brand:Molex

10164227-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

LSS-110-01-F-DV-A-TR
Brand:Samtec

10147523-144-1HLF
Brand:Amphenol FCI

SEAM8-40-S05.0-S-10-3
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






