Manufacturer No:5177983-2
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 60P 5mm RECEPTACLE STACK HEIGHT 5-8mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 5 mm to 8 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Beryllium Copper |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 1 mm Free Height |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 16 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.057602 oz |
HOT
10160920-1240100LF
Brand:Amphenol FCI

LSS-150-01-H-DV-A
Brand:Samtec

ASP-222919-01
Brand:Samtec

2842142-4
Brand:TE Connectivity

BM56G-10DS-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

10164228-1001A1RLF
Brand:Amphenol FCI

10164228-0601A1RLF
Brand:Amphenol FCI

3-6318491-6
Brand:TE Connectivity

NVAM-DP-04-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

103R012BB100
Brand:Amphenol Aorora
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






