Manufacturer No:1043683
Manufacturer:Phoenix Contact
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors FP 08/ 32-FV-SH 785
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Phoenix Contact |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Connectors |
| Number of Positions: | 32 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 9 mm 10.5 mm |
| Current Rating: | 1.7 A |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | FINEPITCH |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Phoenix Contact |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 5 GOhms |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Unit Weight: | 0.105822 oz |
HOT
171090-8402
Brand:Molex

10147523-144-1HLF
Brand:Amphenol FCI

10162581-3134121LF
Brand:Amphenol FCI

SEAM8-40-S05.0-S-10-3
Brand:Samtec

ADF6-10-03.5-L-4-2-TR
Brand:Samtec
10159583-C231000LF
Brand:Amphenol FCI

203390-0363
Brand:Molex

10164227-0404A1RLF
Brand:Amphenol FCI

SEAM8-30-S02.0-S-06-3
Brand:Samtec

3-6318491-6
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






