Manufacturer No:5177986-8
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors PLUG 160P .8MM 5H AU
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 160 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 100 VAC |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Brass |
| Series: | 1 mm Free Height |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | TE Connectivity |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 650 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.027161 oz |
HOT
15210122601000
Brand:HARTING

171089-8411
Brand:Molex

10162583-411141LF
Brand:Amphenol FCI

52991-0308
Brand:Molex

B3291B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

ADF6-10-03.5-L-4-2-TR
Brand:Samtec

103P006BB100
Brand:Amphenol Aorora

NVAM-DP-03-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

BM56G-10DP-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

ST5-80-1.50-L-D-P-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






