Manufacturer No:10160920-1240100LF
Manufacturer:Amphenol
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors Minitek Power3.0 CEM5 RATH HDR(12P+4S) Tin
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 16 Position |
| Pitch: | 4.2 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Current Rating: | 1 A 9.5 A |
| Voltage Rating: | 12 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Contact Plating: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Nylon |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 130 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | Minitek |
HOT
218876-0064
Brand:Molex

NVAM-DP-03-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

10164227-0604A1RLF
Brand:Amphenol FCI

ADM6-40-01.5-L-4-2-A-TR
Brand:Samtec

ADF6-10-03.5-L-4-2-TR
Brand:Samtec

294151-E
Brand:TE Connectivity / ERNI

203390-0323
Brand:Molex

QTH-090-04-L-D-A
Brand:Samtec

103P012BB100
Brand:Amphenol Aorora

ERF8-025-05.0-S-DV-L-K-TR
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






