Manufacturer No:505413-6010
Manufacturer:Molex
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.35 B/B Rec Assy 60Ckt EmbsTp Pkg
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.35 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 0.9 mm 1 mm |
| Current Rating: | 300 mA |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | 505413 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Application: | Board to Board |
| Brand: | Molex |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 7000 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Tradename: | SlimStack |
| Part # Aliases: | 5054136010 05054136010 |
| Unit Weight: | 0.001057 oz |
HOT
10160920-1240100LF
Brand:Amphenol FCI

218876-0064
Brand:Molex

15210122601000
Brand:HARTING

B3221B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

1043683
Brand:Phoenix Contact

B3241B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

NVAM-DP-03-2-05.0-S-2-K-TR
Brand:Samtec

QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Brand:Samtec

SEAM8-50-S02.0-S-04-3
Brand:Samtec

10162581-3134111LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






