Manufacturer No:MW-08-03-G-D-195-065-A
Manufacturer:Samtec
Type:
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 16 Position |
| Pitch: | 1 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 4.953 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Brand: | Samtec |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Post Length: | 1.66 mm |
HOT
71436-0464
Brand:Molex

B3221B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

5179030-4
Brand:TE Connectivity / AMP

ASP-222919-01
Brand:Samtec

SEAM8-50-S02.0-S-04-3
Brand:Samtec

10162582-1134125LF
Brand:Amphenol FCI

10162582-1134121LF
Brand:Amphenol FCI

10162583-411111LF
Brand:Amphenol FCI

QSH-030-01-F-D-A-K-TR
Brand:Samtec

10162582-1134115LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






