Manufacturer No:ST4-30-1.00-L-D-P-TR
Manufacturer:Samtec
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 0.40 mm Micro Blade & Beam Ultra Fine Pitch Header
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Samtec |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 60 Position |
| Pitch: | 0.4 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 4 mm 4.5 mm |
| Current Rating: | 1.6 A |
| Voltage Rating: | 155 VAC |
| Maximum Data Rate: | 28 Gbps |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Series: | ST4 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Application: | Power Signal |
| Brand: | Samtec |
| Data Rate: | 28 Gbps |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 1125 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Tradename: | Razor Beam LP |
| Unit Weight: | 0.002597 oz |
HOT
171089-8402
Brand:Molex

171089-8411
Brand:Molex

15210502601000
Brand:HARTING

BM29B-6DP/2-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

10162583-411141LF
Brand:Amphenol FCI

SEAM-50-02.0-S-10-2-A-K-TR
Brand:Samtec

53625-0274
Brand:Molex

B3291B7L1112A0E100
Brand:Amphenol Aorora

10164228-1001A1RLF
Brand:Amphenol FCI

10162582-1134151LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






