Manufacturer No:B3291B7L1112A0E100
Manufacturer:Amphenol
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors BTB ConnP0.50mm H5mm Socket 100P W/MYLAR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 100 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Current Rating: | 500 mA 5 A |
| Voltage Rating: | 50 V 200 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Amphenol Aorora |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Insulation Resistance: | 500 MOhms |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 3500 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
HOT
ERF8-025-05.0-S-DV-L-K-TR
Brand:Samtec

171090-8402
Brand:Molex

10162688-205202CLF
Brand:Amphenol FCI

BM29B-6DP/2-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

84513-101LF
Brand:Amphenol FCI

BM56G-10DP-0.35V(53)
Brand:Hirose Connector

ST4-50-1.00-L-D-P-TR
Brand:Samtec

10162583-411111LF
Brand:Amphenol FCI

ASP-222919-01
Brand:Samtec

QTH-090-04-L-D-A
Brand:Samtec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






