Manufacturer No:3-6318491-6
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Board to Board & Mezzanine Connectors
Description:Board to Board & Mezzanine Connectors 220 POS PLUG SINGLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 220 Position |
| Pitch: | 0.5 mm |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Termination Style: | Solder |
| Mounting Angle: | Vertical |
| Stack Height: | 8 mm |
| Current Rating: | 500 mA |
| Voltage Rating: | 50 VAC |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Contact Plating: | Gold |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Series: | 6318491 |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | TE Connectivity |
| Product Type: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| other: | 30 |
| Subcategory: | Board to Board & Mezzanine Connectors |
| Unit Weight: | 0.143988 oz |
HOT
5177983-2
Brand:TE Connectivity / AMP

QTH-090-04-L-D-A
Brand:Samtec

FT5-30-03.0-L-DV-TH-P-TR
Brand:Samtec

B3221B7L111260E100
Brand:Amphenol Aorora

BM29B-6DP/2-0.35V(51)
Brand:Hirose Connector

SEAM8-40-S05.0-S-10-3
Brand:Samtec

10162583-411141LF
Brand:Amphenol FCI

LSHM-150-01-F-DH-A-S-K-TR
Brand:Samtec

3-1827233-6
Brand:TE Connectivity

10162583-411169LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






