Manufacturer No:IGQ120N120S7XKSA1
Manufacturer:Infineon
Type:IGBT Transistors
Description:IGBT Transistors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | IGBT Transistors |
| RoHS: | Details |
| Technology: | Si |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 1.2 kV |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1.65 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage: | - 20 V 20 V |
| Continuous Collector Current at 25 C: | 216 A |
| Pd - Power Dissipation: | 1.004 kW |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Series: | TRENCHSTOP IGBT7 S7 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Gate-Emitter Leakage Current: | 100 nA |
| Product Type: | IGBT Transistors |
| other: | 240 |
| Subcategory: | IGBTs |
| Tradename: | TRENCHSTOP |
| Part # Aliases: | IGQ120N120S7 SP005732726 |
HOT
2SA1941-O(Q)
Brand:Toshiba

PSMN2R1-30YLEX
Brand:Nexperia

PSMN029-100HLX
Brand:Nexperia

SQ4401CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors
IQD063N15NM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies

IQDH35N03LM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies
BC54-16PAS-QX
Brand:Nexperia
DMTH41M2SPSQ-13
Brand:Diodes Incorporated

SQ4917CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors
IQDH88N06LM5CGATMA1
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






