Manufacturer No:2SA1941-O(Q)
Manufacturer:Toshiba
Type:BJTs - Bipolar Transistors
Description:Bipolar Transistors - BJT PNP VCEO -140V 70-W DC -10A 100W
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Transistor Polarity: | PNP |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 140 V |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 140 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 5 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 800 mV |
| Maximum DC Collector Current: | 10 A |
| Pd - Power Dissipation: | 100 W |
| Gain Bandwidth Product fT: | 30 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Brand: | Toshiba |
| Continuous Collector Current: | 10 A |
| DC Collector/Base Gain hfe Min: | 35 |
| DC Current Gain hFE Max: | 83 |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | Transistors |
| Technology: | Si |
| Unit Weight: | 0.165788 oz |
HOT
PSMN2R1-30YLEX
Brand:Nexperia

MJD44H11T4G
Brand:onsemi

SQ4840CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors
BC55-10PAS-QX
Brand:Nexperia

PSMN8R5-40HSX
Brand:Nexperia

SI2392BDS-T1-GE3
Brand:Vishay / Siliconix
GAN080-650EBEZ
Brand:Nexperia
FF8MR12W1M1HS4PB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

NTH4L020N090SC1
Brand:onsemi

PSMN8R0-40HLX
Brand:Nexperia
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






