Manufacturer No:IKQB160N75CP2AKSA1
Manufacturer:Infineon
Type:IGBT Transistors
Description:IGBT Transistors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | IGBT Transistors |
| RoHS: | Details |
| Technology: | Si |
| Package / Case: | TO-247-3 |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 750 V |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1.65 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage: | 20 V |
| Continuous Collector Current at 25 C: | 200 A |
| Pd - Power Dissipation: | 750 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
| Series: | IKQBXN75CP2 |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Continuous Collector Current Ic Max: | 160 A |
| Gate-Emitter Leakage Current: | 100 nA |
| Product Type: | IGBT Transistors |
| other: | 240 |
| Subcategory: | IGBTs |
| Part # Aliases: | IKQB160N75CP2 SP005435026 |
HOTDMTH15H017LPSWQ-13
Brand:Diodes Incorporated
NVH4L070N120M3S
Brand:onsemi

PSMN9R3-60HSX
Brand:Nexperia

IPT015N10NF2SATMA1
Brand:Infineon Technologies

SCT055HU65G3AG
Brand:STMicroelectronics

IAUTN12S5N017ATMA1
Brand:Infineon Technologies

SQ4401CEY-T1_GE3
Brand:Vishay Semiconductors

IAUTN06S5N008GATMA1
Brand:Infineon Technologies
GAN080-650EBEZ
Brand:Nexperia

NTH4L040N120M3S
Brand:onsemi
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






