Manufacturer No:MRFX035HR5
Manufacturer:NXP
Type:RF MOSFET Transistors
Description:RF MOSFET Transistors Wideband RF Power LDMOS Transistor 35 W CW over 1.8-512 MHz 65 V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | RF MOSFET Transistors |
| RoHS: | Details |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Technology: | Si |
| Id - Continuous Drain Current: | 100 mA |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 193 V |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | - |
| Operating Frequency: | 1.8 MHz to 512 MHz |
| Gain: | 24.8 dB |
| Output Power: | 35 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Package / Case: | NI-360H-2SB |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Pd - Power Dissipation: | 154 W |
| Product Type: | RF MOSFET Transistors |
| Series: | MRFX035H |
| other: | 50 |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Transistor Type: | LDMOS FET |
| Type: | RF Power MOSFET |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 6 V 10 V |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 1.7 V |
| Part # Aliases: | 935376627178 |
| Unit Weight: | 0.200697 oz |
HOT
QPD1029L
Brand:Qorvo

MWT-PH15F
Brand:MicroWave Technology

T2G6000528-Q3
Brand:Qorvo

NSVF5488SKT3G
Brand:onsemi

MRFX035HR5
Brand:NXP Semiconductors
QPD2040D
Brand:Qorvo

BFP 620F H7764
Brand:Infineon Technologies

MMRF5014HR5
Brand:NXP Semiconductors

MWT-7F
Brand:MicroWave Technology

MWT-1F
Brand:MicroWave Technology
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






