Manufacturer No:QPD1016L
Manufacturer:Qorvo
Type:RF JFET Transistors
Description:RF JFET Transistors DC-1.7 GHz 500W 50V GaN RF Tr
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Qorvo |
| Product Category: | RF JFET Transistors |
| RoHS: | Details |
| Transistor Type: | JFET |
| Technology: | GaN-on-SiC |
| Operating Frequency: | DC to 1.7 GHz |
| Gain: | 18 dB |
| Transistor Polarity: | P-Channel |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | - |
| Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage: | - |
| Id - Continuous Drain Current: | 1 A |
| Output Power: | 537 W |
| Maximum Drain Gate Voltage: | 50 V |
| Pd - Power Dissipation: | 714 W |
| Mounting Style: | Flange Mount |
| Package / Case: | NI-780 |
| Brand: | Qorvo |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | RF JFET Transistors |
| Series: | QPD1016L |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Transistors |
HOT
CGH40006S
Brand:Wolfspeed

MWT-PH15F
Brand:MicroWave Technology

CGHV40100F
Brand:Wolfspeed

MWT-7F
Brand:MicroWave Technology

QPD2160D
Brand:Qorvo

A5G35H120NT2
Brand:NXP Semiconductors

MRFX1K80HR5
Brand:NXP Semiconductors

BFU520AR
Brand:NXP Semiconductors

BFR 380F H6327
Brand:Infineon Technologies

BFU530WX
Brand:NXP Semiconductors
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






