Manufacturer No:QPD0020
Manufacturer:Qorvo
Type:RF JFET Transistors
Description:RF JFET Transistors DC-6 GHz 3 W 48V GaN RF Pwr Tr
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Qorvo |
| Product Category: | RF JFET Transistors |
| RoHS: | Details |
| Transistor Type: | HEMT |
| Technology: | GaN-on-SiC |
| Operating Frequency: | DC to 6 GHz |
| Gain: | 16.7 dB |
| Output Power: | 34.7 W |
| Maximum Drain Gate Voltage: | 48 V |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QFN-20 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Qorvo |
| Development Kit: | QPD0020EVB02 |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | RF JFET Transistors |
| Series: | QPD0020 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Transistors |
| Part # Aliases: | QPD0020SR |
| Unit Weight: | 0.050459 oz |
HOT
BFP760H6327XTSA1
Brand:Infineon Technologies

BFR 380F H6327
Brand:Infineon Technologies

RF2L16180CB4
Brand:STMicroelectronics

MRF422
Brand:MACOM

QPD1015
Brand:Qorvo

BFP 620F H7764
Brand:Infineon Technologies
MAPRST0912-50
Brand:MACOM

QPD1029L
Brand:Qorvo

A5G35H120NT2
Brand:NXP Semiconductors

QPD1000
Brand:Qorvo
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






