Manufacturer No:QPD0060
Manufacturer:Qorvo
Type:RF JFET Transistors
Description:RF JFET Transistors DC-3.6GHz GaN 90W 48V
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Qorvo |
| Product Category: | RF JFET Transistors |
| RoHS: | Details |
| Technology: | GaN |
| Operating Frequency: | 1.8 GHz to 3.8 GHz |
| Gain: | 16.2 dB |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | - |
| Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage: | - |
| Id - Continuous Drain Current: | - |
| Output Power: | 90 W |
| Maximum Drain Gate Voltage: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Pd - Power Dissipation: | - |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | DFN-6 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Application: | Microcell Base Station W-CDMA / LTE |
| Brand: | Qorvo |
| Configuration: | Single |
| Development Kit: | QPD0060PCB4B01 |
| Forward Transconductance - Min: | - |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | RF JFET Transistors |
| Series: | QPD0060 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Transistors |
| Part # Aliases: | 1131037 QPD0060SR |
HOT
QPD1006
Brand:Qorvo

T2G6001528-Q3
Brand:Qorvo

QPD1010
Brand:Qorvo

CGHV96100F2
Brand:Wolfspeed

QPD0030
Brand:Qorvo

A5G35H055NT4
Brand:NXP Semiconductors
NPT2022
Brand:MACOM

QPD1028L
Brand:Qorvo

T2G6003028-FS
Brand:Qorvo

QPD1000
Brand:Qorvo
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






