Manufacturer No:BFP 740F H6327
Manufacturer:Infineon
Type:RF Bipolar Transistors
Description:RF Bipolar Transistors RF BIP TRANSISTOR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | RF Bipolar Transistors |
| RoHS: | Details |
| Series: | BFP740 |
| Transistor Type: | Bipolar |
| Technology: | SiGe |
| Operating Frequency: | 42 GHz |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 4 V |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 1.2 V |
| Continuous Collector Current: | 30 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TSFP-4 |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Collector- Base Voltage VCBO: | 13 V |
| DC Current Gain hFE Max: | 400 |
| Height: | 0.55 mm |
| Length: | 1.4 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 160 mW |
| Product Type: | RF Bipolar Transistors |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Transistors |
| Type: | RF Silicon Germanium |
| Width: | 0.8 mm |
| Part # Aliases: | SP000750416 BFP74FH6327XT BFP740FH6327XTSA1 |
| Unit Weight: | 0.000066 oz |
HOT
T2G6003028-FL
Brand:Qorvo

2SK3075(TE12L,Q)
Brand:Toshiba

MRFE6VS25LR5
Brand:NXP Semiconductors

MMRF5014HR5
Brand:NXP Semiconductors

MRF300AN
Brand:NXP Semiconductors

QPD1006
Brand:Qorvo

HFA3101BZ
Brand:Renesas / Intersil

CGH40025F
Brand:Wolfspeed

A5G35H120NT2
Brand:NXP Semiconductors

BFP 740F H6327
Brand:Infineon Technologies
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






