Manufacturer No:TPS274160BRLHR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Power Switch ICs - Power Distribution
Description:Power Switch ICs - Power Distribution 40-V 160-m 4-channel smart high-side switch with adjustable current limit 28-WQFN -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| RoHS: | Details |
| Type: | High Side |
| Number of Outputs: | 4 Output |
| Output Current: | 1.35 A |
| Current Limit: | 250 mA to 4 A |
| On Resistance - Max: | 260 mOhms |
| On Time - Max: | 90 us |
| Off Time - Max: | 90 us |
| Operating Supply Voltage: | 5 V to 36 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | WQFN-28 |
| Series: | TPS274160 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Switch ICs |
HOT
74CBTLV3125BQ-Q10X
Brand:Nexperia

XC6194AA03ER-G
Brand:Torex Semiconductor
TMUX6236RUMR
Brand:Texas Instruments

IPS1025HTR
Brand:STMicroelectronics

MAX891LEUA+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TMUX8109PWR
Brand:Texas Instruments

TMUX1119DBVR
Brand:Texas Instruments
TPS7H2201Y/EM
Brand:Texas Instruments

IPS1025HFTR
Brand:STMicroelectronics

MAX14779ATP+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






