Manufacturer No:BTS710404ESPXUMA1
Manufacturer:Infineon
Type:Power Switch ICs - Power Distribution
Description:Power Switch ICs - Power Distribution
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon |
| Product Category: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| RoHS: | Details |
| Type: | Controller |
| Number of Outputs: | 4 Output |
| Output Current: | 3 A |
| Current Limit: | - |
| On Resistance - Max: | 38 mOhms |
| On Time - Max: | 125 us |
| Off Time - Max: | 150 us |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | TSDSO-24 |
| Series: | BTS71040 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Power Switch ICs |
| Product Type: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Switch ICs |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Part # Aliases: | BTS71040-4ESP SP005582330 |
HOT
IPS2050HTR-32
Brand:STMicroelectronics
TMUX7236RUMR
Brand:Texas Instruments

DG411DY+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
TPS22950CQDDCRQ1
Brand:Texas Instruments

ISO808TR-1
Brand:STMicroelectronics

IPS8160HQ
Brand:STMicroelectronics

AP22817AKAWT-7
Brand:Diodes Incorporated

TMUX1112PWR
Brand:Texas Instruments

TMUX646NZECR
Brand:Texas Instruments

IPS1025HTR-32
Brand:STMicroelectronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






