Manufacturer No:DS240S-350DC
Manufacturer:Citel
Type:DIN Rail Power Supplies
Description:Surge Suppressors DC Rail Power Surge Suppressor 350Vdc 40kA 8/20us
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Citel |
| Product Category: | Surge Suppressors |
| RoHS: | Details |
| Series: | DS240S |
| Mounting Style: | DIN Rail |
| Product: | Industrial Protection Devices |
| Type: | DC Power |
| For Use With: | Communication Equipment |
| Voltage Rating: | 350 VDC |
| Current Rating: | 40 kA |
| Termination Style: | Screw |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Brand: | Citel |
| Height: | 90 mm |
| Length: | 67 mm |
| Product Type: | DIN Rail Power Supplies |
| other: | 8 |
| Subcategory: | Surge Suppressors |
| Tradename: | CITEL |
| Width: | 18 mm |
| Part # Aliases: | 310911 |
| Unit Weight: | 5.573286 oz |
HOT
DS73US-120T/G
Brand:Citel

2882776
Brand:Phoenix Contact

1250A-1S-600
Brand:Bourns

MA15D1SI
Brand:Weidmuller

TBU-RS055-300-WH
Brand:Bourns

DLA2-24D3
Brand:Citel
MSP-VM48/RINJ
Brand:Citel

TBU-RS085-300-WH
Brand:Bourns

TBU-DF055-200-WH
Brand:Bourns
MSP-VM24/RINJ
Brand:Citel
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






