Manufacturer No:SCMR18C105MRBA0
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 5V 1F 8X18mm Radial
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | SCM |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 1 F |
| Voltage Rating DC: | 5 VDC |
| Tolerance: | 20 % |
| ESR: | 150 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 18 mm |
| Width: | 16 mm |
| Height: | - |
| Diameter: | 8 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Current Rating: | 1.57 A |
| Lead Spacing: | 11.5 mm |
| Leakage Current: | 6 uA |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 65 C |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 1200 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical Pack |
| Unit Weight: | 0.096512 oz |
HOT
DSM254Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

BMOD0002 P005 B02
Brand:Maxwell Technologies

DSM376Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

BCAP0100 P300 S17
Brand:Maxwell Technologies

MAL223051008E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223051013E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL219691214E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL222531016E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223051009E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM236Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






