Manufacturer No:SCMZ1EK507SRBB0
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 16V 500F 60X138mm Radial
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | SCM |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Screw |
| Capacitance: | 500 F |
| Voltage Rating DC: | 16 VDC |
| Tolerance: | - 10 % + 30 % |
| ESR: | 1.8 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 418 mm |
| Width: | 68 mm |
| Height: | 180 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Leakage Current: | 60 uA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 2 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Module |
HOT
MAL222551011E3
Brand:Vishay / BC Components

FYL0H103ZF
Brand:KEMET

DSM236Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

BCAP0325 P270 S19
Brand:Maxwell Technologies

KVR-5R0C105-R
Brand:PowerStor / Eaton

DSM186Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE
KR-5R5V334-R
Brand:PowerStor / Eaton

MAL223051009E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM254Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL223551013E3
Brand:Vishay / BC Components
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






