Manufacturer No:FS1B505ZF
Manufacturer:KEMET
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 12V 5F -20/80% LS=20mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KEMET |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | FS |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 5 F |
| Voltage Rating DC: | 12 VDC |
| Tolerance: | - 20 % + 80 % |
| ESR: | 4 Ohms |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 60 mm |
| Diameter: | 44.8 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KEMET |
| Current Rating: | 18 mA |
| Lead Spacing: | 20 mm |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 20 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Unit Weight: | 5.643834 oz |
HOT
SCCW50B127SSBLE
Brand:KYOCERA AVX

MAL219690107E3
Brand:Vishay / BC Components

SCMR14J334SRBA0
Brand:KYOCERA AVX

BCAP0025 P270 X01
Brand:Maxwell Technologies

BMOD0058 E016 C02
Brand:Maxwell Technologies

SCCV40E506SRB
Brand:KYOCERA AVX
FMU0H334ZFTP18
Brand:KEMET

MAL222051008E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL222051003E3
Brand:Vishay / BC Components

FS0H105ZF
Brand:KEMET
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






