Manufacturer No:FS0H473ZF
Manufacturer:KEMET
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 5.5V .047F -20/80% LS=5.08mm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KEMET |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | FS |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 47000 uF |
| Voltage Rating DC: | 5.5 VDC |
| Tolerance: | - 20 % + 80 % |
| ESR: | 40 Ohms |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 8.5 mm |
| Diameter: | 13 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KEMET |
| Capacitance - uF: | 47000 uF |
| Current Rating: | 71 uA |
| Lead Diameter: | 0.4 mm |
| Lead Spacing: | 5.08 mm |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 800 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Unit Weight: | 0.091712 oz |
HOT
DSM236Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

SCCR20B335SRB
Brand:KYOCERA AVX

SCCW50B127SSBLE
Brand:KYOCERA AVX

BMOD0002 P005 B02
Brand:Maxwell Technologies

SCMU33F156MRBB0
Brand:KYOCERA AVX

MAL223051013E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM505Q009W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

SCMZ1EP167SRBB0
Brand:KYOCERA AVX

SCCT30B186SRB
Brand:KYOCERA AVX

FU0H105ZF
Brand:KEMET
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






