Manufacturer No:SCCS25E705PRB
Manufacturer:KYOCERA AVX
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 3V 7F 10X25mm Radial Low ESR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | SCC-E |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 7 F |
| Voltage Rating DC: | 3 VDC |
| Tolerance: | 0 % + 100 % |
| ESR: | 60 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 25 mm |
| Diameter: | 10 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KYOCERA AVX |
| Lead Diameter: | 0.6 mm |
| Lead Spacing: | 5.5 mm |
| Leakage Current: | 24 uA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 900 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Part # Aliases: | SCCS25E705SRB |
| Unit Weight: | 0.103404 oz |
HOT
MAL223551013E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223051009E3
Brand:Vishay / BC Components

SCCU25E256SRB
Brand:KYOCERA AVX

MAL222551003E3
Brand:Vishay / BC Components

BCAP0025 P270 X01
Brand:Maxwell Technologies

DSM105Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL222051011E3
Brand:Vishay / BC Components

FYH0H473ZF
Brand:KEMET

SCCV40E506SRB
Brand:KYOCERA AVX

DSM255Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






