Manufacturer No:BMOD0058 E016 C02
Manufacturer:Maxwell Technologies
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 16V 58F PLASTIC MOLDED CASE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Maxwell Technologies |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | BMOD |
| Product: | Capacitor Modules |
| Termination Style: | Screw |
| Capacitance: | 58 F |
| Voltage Rating DC: | 16 VDC |
| Tolerance: | 20 % |
| ESR: | 22 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 226.5 mm |
| Width: | 49.5 mm |
| Height: | 76.5 mm |
| Life: | 1500 Hour |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Maxwell Technologies |
| Leakage Current: | 25 mA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 15 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Module |
HOT
HVZ0E506NF
Brand:KEMET

MAL222551003E3
Brand:Vishay / BC Components
SCCV60B107SRBQ
Brand:KYOCERA AVX

DSM155Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE
KR-5R5V334-R
Brand:PowerStor / Eaton

SCCT35E226SRB
Brand:KYOCERA AVX

SCCV40E506SRB
Brand:KYOCERA AVX

FU0H105ZF
Brand:KEMET

SCMT22D505PRBB0
Brand:KYOCERA AVX

MAL222051006E3
Brand:Vishay / BC Components
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






