Manufacturer No:851617031001
Manufacturer:Wurth Elektronik
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors WCAP-SISC Supercapacitors (EDLC)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Wurth Elektronik |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | WCAP-SISC |
| Product: | Supercapacitors |
| Termination Style: | Snap In |
| Capacitance: | 100 F |
| Voltage Rating DC: | 2.7 VDC |
| Tolerance: | - 10 % + 30 % |
| ESR: | 12 mOhms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 65 C |
| Orientation: | Vertical |
| Height: | 46 mm |
| Diameter: | 22 mm |
| Life: | 500000 Cycle |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Wurth Elektronik |
| Lead Spacing: | 10 mm |
| Leakage Current: | 550 uA |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 324 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | EDLCs |
| Unit Weight: | 0.740753 oz |
HOT
MAL219691102E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223051008E3
Brand:Vishay / BC Components

BCAP0100 P300 S17
Brand:Maxwell Technologies
KR-5R5H104-R
Brand:PowerStor / Eaton

MAL223051007E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL223051009E3
Brand:Vishay / BC Components

BCAP0450 P270 S18
Brand:Maxwell Technologies

MAL222551006E3
Brand:Vishay / BC Components

HSL1040-3R8157-R
Brand:PowerStor / Eaton
MAL222591004E3
Brand:Vishay / BC Components
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






