Manufacturer No:FU0H105ZF
Manufacturer:KEMET
Type:Supercapacitors / Ultracapacitors
Description:Supercapacitors 5.5V 1F -20/+80% 85C ESR=10Ohm AEC-Q200
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KEMET |
| Product Category: | Supercapacitors |
| RoHS: | Details |
| Series: | FU0H |
| Product: | Electric Double Layer Capacitors |
| Termination Style: | Radial |
| Capacitance: | 1 F |
| Voltage Rating DC: | 5.5 VDC |
| Tolerance: | - 20 % + 80 % |
| ESR: | 10 Ohms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Orientation: | Vertical |
| Length: | 15 mm |
| Height: | 15 mm |
| Diameter: | 21.5 mm |
| Life: | 1000 Hour |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KEMET |
| Product Type: | Supercapacitors / Ultracapacitors |
| other: | 90 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Type: | Cylindrical |
| Part # Aliases: | USCFU00H105Z00 |
HOT
MAL223551013E3
Brand:Vishay / BC Components

DSM304Q030W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL223051001E3
Brand:Vishay / BC Components

SCCY68B407SSBLE
Brand:KYOCERA AVX
SCCS30B126SRB
Brand:KYOCERA AVX

MAL219690117E3
Brand:Vishay / BC Components

850617021001
Brand:Wurth Elektronik

DSM504Q018W075PB
Brand:Cornell Dubilier - CDE

MAL222051008E3
Brand:Vishay / BC Components

MAL222551006E3
Brand:Vishay / BC Components
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






