Manufacturer No:NANOSMDC016F-2
Manufacturer:Littelfuse
Type:Resettable Fuses - PPTC
Description:Resettable Fuses - PPTC .16A 48V 10A Imax
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Resettable Fuses - PPTC |
| RoHS: | Details |
| Series: | nanoSMD |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Hold Current: | 160 mA |
| Maximum Voltage: | 48 VDC |
| Trip Current: | 450 mA |
| Current Rating - Max: | 10 A |
| Resistance: | 5 Ohms |
| Package / Case: | 1206 (3216 metric) |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Littelfuse |
| Height: | 1 mm |
| Length: | 3.4 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Product Type: | Resettable Fuses - PPTC |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | PPTC Resettable Fuses |
| Tradename: | PolySwitch |
| Type: | PolySwitch Resettable Fuses |
| Width: | 1.8 mm |
| Part # Aliases: | C82021-000 RF1344-000 |
| Unit Weight: | 0.002379 oz |
HOT
MINISMDC030F-2
Brand:Littelfuse

1812L050/60MR-A
Brand:Littelfuse

MF-FSHT010KX-2
Brand:Bourns

0805L350SLYR
Brand:Littelfuse

picoASMDCH005F
Brand:Littelfuse

PICOSMDC010S-2
Brand:Littelfuse

0402L035SLKR
Brand:Littelfuse

NIS5132MN1TXG
Brand:onsemi

miniASMDCH050F
Brand:Littelfuse

MF-LSMF330/24X-2
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






